“Eski Türk Evleri” Maket Sergisi Gerçekleşti


Üsküdar Belediyesi'nin ilgi ve desteğiyle 24-30 Haziran 2008 tarihleri arasında Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen sergide, Şerafettin Çilekar'ın gerçekleştirdiği 13 ayrı ev maketi sanatseverlere sunuldu. 7'den 77'ye tüm izleyenlerin beğeni ve hayranlıklarını kazanan sergiye, TRT, Kanal7 TV kanallarıyla; Cumhuriyet, Gaste, 20 dakika, Bizim Anadolu gibi değerli medya ve basın kuruluşları da ilgi gösterdiler.


Sergide ağırlıklı olarak eski Kadıköy, Yeşilköy, Kadırga gibi İstanbul evleri yer bulurken; Isparta ve İzmit-Değirmendere evleri de Anadolu'dan farklı evler olarak beğeniyle izlendi. Ancak; sergide en büyük ilgiyi Atatürk'ün Selanik'te doğmuş olduğu evin maketi gördü.


6 gün süren sergi boyunca, özellikle sanat ve mimarlık camiasından çok değerli simalar ziyarette bulunup Şerafettin Çilekar'la tanışıp söyleşme şansı buldular. Atatürk'ün eviyle beraber toplam 4 değerli maketi satın alarak koleksiyonuna kazandıran Beytem A.Ş. şahsında, sayın Zühtü ve Temel Şenyuva'ya, sayın Tülin-Ayhan Şekerci'ye, Melike-Osman Tatari’ye, sayın Nedim-Sibel Hattap'a; Kadıköy evini satın alan sayın Ayşegül-Cem Ertuna’ya ve İstanbul dışından da ziyarete gelen tüm değerli dostlara gönülden paylaşımları için şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !