Eski İstanbul Evleri

 

“Eski İstanbul Evleri” maketlerde can buluyor…

 

74 yaşındaki emekli makine konstrüktörü Şerafettin Çilekar, başta İstanbul olmak üzere, eski Türk evlerini yaptığı maketlerde yaşatıyor. Çilekar, 50 yıllık aktif mesleki yaşamından sonra 2003’te geçirdiği bir kaza sonrası protez ameliyatı olmuş ve yürüme gücünü kısmi olarak yitirmiş. Ancak çocukluk yıllarından itibaren resim, şiir, müzik ve el sanatlarına ilgili olan Çilekar, bu zorlu süreçte eski ev maketleri yapımına başlayarak hayata yeniden sıkı sıkıya bağlanmış; güç bulmuş. En son olarak Atatürk’ün Selanik’te doğduğu tarihi evi tamamlayan maket sanatçısı şimdilerde ilk sergisine hazırlanıyor.     

 

Şu ana kadar 10 ayrı eski evin maketini tamamlayan Şerafettin Çilekar, Teknik Resim bilgisi sayesinde, çeşitli fotoğraflardan yararlanarak, ölçekli olarak ve aslına en uygun şekilde maket evleri yapmaya devam ediyor. Halen, Türkiye’deki çok az sayıdaki eski ev maketçilerinden biri olan 74 yaşındaki Çilekar, çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:

 

“Çocukluk ve gençlik yıllarımın başta Balat, Karagümrük ve Kasımpaşa olmak üzere İstanbul’un o güzelim evleriyle dolu sokaklarını unutmak mümkün değil. O büyüleyici atmosferi, o candan insanları, o mahalle kültürünü anlatmak zor. O dönemi, o ortamları ben gördüm; yaşadım. O içindeki yaşamı yitirdiğimiz evlerimizin özlemini maddesel olarak ta olsa, bir forma dönüştürüp o kaybolan değerlerimizi tekrar gözler önüne sermek istedim. İstanbul evleri başta olmak üzere, günümüzde kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi -âcizane, kendime bir vazife addederek- ölümsüzleştirmeye çalışıyorum; büyük bir zevkle. Yeni kuşaklara bir iz bırakmalı, mesaj vermeli; benim ki de böyle olsun…”

 

Şerafettin Çilekar, 22 Temmuz 1934 yılında İstanbul’un Balat semtinde dünyaya geldi.

İlkokulu bitirdikten sonra, Denizcilik Bankası Haliç Tersanesi Sanat Okulu’ndan 1950 yılında mezun olarak Makine Ressamı olarak çalışmaya başladı. 1954 yılında Sultanahmet Sanat Enstitüsü Teknik Resim bölümünü dışarıdan bitirdi ve Haliç Tersanesi’nde Konstrüktör Ressam olarak çalışmaya devam etti. 1956 yılında Zerrin Çilekar ile evlenen Şerafettin Çilekar, 1957 yılında 46. Dönem Yedek Subay olarak askerlik görevine başladı ve 1958 Ord. Tğm. olarak terhis oldu. 1960’a kadar Arçelik’in Sütlüce fabrikasında çalıştı. 27 Mayıs 1960’da ikiz çocukları dünyaya geldi. İhtilal sonrası bu işinden ayrılmak zorunda kaldı.

 

Kısa bir dönem Gümüş Motor fabrikası da dâhil birkaç ayrı işyerinde çalıştıktan sonra, 1964 yılında Kimya Teknik A.Ş. de Atomize Deterjan Fabrikası kuruluşunda montaj amiri olarak hizmet verdi. 1971 yılında ise, Gebze Çayırova’da, aynı firmanın kurduğu Fitalik Anhidrit fabrikasının kuruluşunda montaj amiri olarak bulundu. 1975 yılında, 25 yıllık çalışma süresini doldurarak emekli oldu. 1978 yılından 2003 yılına kadar Alkan Makine Sanayi A.Ş.’de Tekstil makineleri tasarımında çalıştı.

 

Evli ve 6 çocuk, 4 torun sahibi olan Şerafettin Çilekar, halen Üsküdar’da yaşıyor ve maket çalışmalarına büyük bir keyif ve sabırla devam ediyor.

 

 

İrtibat: 0216-412 59 26 / 0555-212 90 90

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !